اپتومتری و چشم پزشکی

روز جهانی بینایی 2020

روز جهانی بینایی 2020

 

 

روز جهانی بینایی روز آگاهی است که در پنجشنبه دوم اکتبر برگزار می شود تا توجه جهانی را به نابینایی و اختلال بینایی متمرکز کند. امسال ، روز جهانی بینایی در 8 اکتبر 2020 مصادف با 17 مهر 1399 با موضوع Hope In Sight  یا امید به بینایی برگزار می شود.

امیدی برای بینایی

1 میلیارد نفر در سراسر جهان دارای اختلال بینایی قابل پیشگیری هستند. کاهش یا نبود بینایی می تواند تأثیرات عمده و طولانی مدت در تمام جنبه های زندگی داشته باشد ، از جمله فعالیت های شخصی روزمره ، تعامل با جامعه ، تحصیل و فرصت های شغلی و توانایی دسترسی به خدمات عمومی.

کاهش بینایی می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود ، از جمله بیماری هایی مانند دیابت و تراخم ، ضربه به چشم یا شرایطی مانند عیوب انکساری ، آب مروارید ، دژنراسیون ماکولای وابسته به سن یا گلوکوم.

اکثر افراد دارای اختلال بینایی بیش از 50 سال سن دارند. با این حال ، از دست دادن بینایی می تواند افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد.

چرا روز جهانی بینایی مهم است؟ به گفته ی دکتر علی میرزاجانی،رییس انجمن علمی اپتومتری ایران، چون بینایی مهم است. 80 درصد اطلاعاتی که ما از محیط اطراف دریافت میکنیم، از طریق چشم است.

همچنین دکتر میرزاجانی در ادامه گفتند که ما چهار 80 درصد رو نباید فراموش کنیم. این چهار مورد عبارت اند از:

  1. 80 درصد از اطلاعات ( information ) از طریق بینایی دریافت میشود.
  2. 80 درصد از یادگیری ( learning ) از طریق بینایی است.
  3. 80 درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری هستند.
  4. 80 درصد مراقبت از سلامت چشم می تواند توسط اپتومتریست ها انجام شود. البته این مورد در کشور های مختلف فرق می کند. در ایران افراد چشم پزشک و اپتومتریست در کنار هم می توانند این 80 درصد را پوشش دهند.

با توجه به اطلاعات فوق لازم است که حتما اگر تاکنون معاینه چشم نداشته اید، برای رزرو نوبت، اقدام فرمایید و از وضعیت سلامت خود اطلاع پیدا کنید.

منبع: سایت سازمان بهداشت جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.